ZAMETACIE STROJE
-
1. Sú zametacie stroje náročné na použitie?
Použitie zametacieho stroja je naozaj jednoduché, či už ide o mechanický model tlačený operátorom, alebo o model s vlastným pohonom.
Samozrejme, väčšie stroje majú špecifickejšie príkazy, ale v každom prípade ide o jednoduché a intuitívne stroje, ktoré vyžadujú minimálny čas učenia. -
2. Ktorá verzia je lepšia - tá so spalovacím motorom alebo s batériovým napájaním?
Jednotlivé verzie vyhovujú rôznym potrebám. Verzie so spalovacím motorom (benzín alebo nafta) sú vhodné najmä na použitie v exteriéri, zatiaľ čo verzie s batériovým napájaním môžu pracovať nielen v exteriéri ale aj v interiéri. Najnovšie modely Fimap sú navrhnuté tak, aby zaručovali aj v prípade batériových verzii porovnateľný pracovný čas ako verzie so spalovacím motorom. Tieto verzie môžu byť tiež používané aj vo veľkých priestoroch bez toho, aby bolo potrebné robiť kompomisy. -
3. Môžem zbierať akýkoľvek druh odpadu?
Všetko je možné zozbierať, s výnimkou lán, šnúr, kovových alebo plastových popruhov, drôtov a pod., pretože tieto sa navinú na centrálnu kefu a môžu ju poškodiť.
Nečistoty však nemôžu byť nalepené na podlahu a ich veľkosť nesmie presiahnuť veľkosť priechodu do zásobníka. Platí však, že väčšie stroje môžu zbierať väčšie a ťažšie odpady ako menšie. -
4. Odpad sa zhromažďuje vpredu alebo vzadu?
Zametacie stroje majú zásobník na odpad, ktorý môže byť umiestnený na prednej alebo zadnej strane stroja.
Oba systémy ponúkajú svoje výhody aj nevýhody. Fimap umiestňuje zásobník na odpad vzadu pri menších strojoch, ktoré sú určené na zber menších odpadov. Pri väčších modeloch je zásobník umiestnený vpredu, čo umožňuje zber väčších a ťažších odpadov.
Dôležitý je najmä funkčný aspekt jednotlivých modelov bez toho, aby boli zanedbané iné aspekty, ako je výhľad, prístupnosť, komfort, objem zásobníka a typ filtra. -
5. Zásobník na odpad sa vyprázdňuje manuálne alebo mechanicky?
Podmienky týkajúce sa spôsobov nakladania platia aj tu.
Pri menších modeloch sa z dôvodu nákladov a obmedzeného objemu odpadu štandardne používa ručné vyprázdňovanie zásobníka. Pri väčších modeloch je vyprázdňovanie hydraulické a zásobník je možné zodvihnúť do určitej výšky (vo všeobecnosti približne 1.4 m nad zem), čo umožňuje vysypanie odpadu priamo do kontajnera.
Stredný model FS800 je k dispozícii buď s manuálnym vyprázdňovaním alebo vyprázdňovaním pomocou elektronického zdviháka
Konečná voľa medzi manuálnym a mechanickým vyprázdňovaním záleží od užívateľa. -
6. Je lepšie mať jednu alebo dve bočné kefy na zlepšenie zberu odpadu?
S výnimkou strojov navrhnutých špeciálne pre použitie na cestách (stroje na zametanie ulíc), kde sa na odstraňovanie nečistôt používa podtlak alebo kombinácia vákua a mechanického pôsobenia, pričom prach sa odstraňoje pomocou vody, priemyselné stroje zbierajú odpad mechanicky, pričom len prach z centrálnej oblasti je vysávaný. Je jasné, že spôsob čistenia v centrálnej oblasti stroja je odlišný od bočných strán, kde je prach iba presúvaný kefami.
Pravá bočná kefa preto nezvyšuje hodinový výkon stroja ale slúži na odstraňovanie nečistôt a prachu pozdĺž stien a obrubníkov, a presúva ho do centrálnej oblasti stroja kde je odsatý.
Je teda jasné, že prípadov, ktoré skutočne vyžadujú druhú bočnú kefu (umiestnenú na ľavej strane stroja) je málo, ak je stroj vybavený aj druhou kefou ide veľmi často o komerčný dôvod a nie dôvod praktický. -
7. Môžem pracovať, ak je podlaha vlhká?
Áno, ak hovoríme o bežnej vlhkosti alebo o lokálnych vlhkých miestach. Prirodzene v takýchto podmienkach nie je problém s prachom, takže môžete pracovať bez odsávania, čím je filter chránený pred vlhkosťou, ktorá by ho poškodila a znemožnila jeho vyčistenie. -
8. Je potrebná častá údržba?
Zametací stroj je jednoduché zariadenie, ktoré nevyžaduje žiadnu náročnú údržbu. Rovnako ako pri všetkých upratovacích strojoch aj tu je potrebná minimálna údržba: Rovnako ako pri ostatných čistiacich strojoch je aj tu nutná minimálna údržba - vyprázdnenie nádoby na odpad, vyčistenie fitrov a vyzuálna kontrola kief.
Pri zametacích strojoch so spalovacím motoroch by ste mali vždy dodržiavať pokyny výrobcu (ohľadom oleja, filtrov atď.).
Odporúča sa vykonať pravidelnú kontrolu autorizovaným servisným technikom aspoň raz ročne alebo po 250 pracovných hodinách.
Je dôležité, aby ste zametací stroj nepoužívali v oblastiach, kde sa môžu nachádzať laná, struny, popruhy alebo veľké odpady, ktoré by mohli zablokovať centrálnu kefu a tým ju poškodiť.